Żywe płot z krzewów liściastych czy iglastych, niskopienne bądź wysokie? Które ogrodzenie Poznań będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? A jak je posadzić i pielęgnować?

Zielone płot z krzaków liściastych bądź iglastych, niskopienne bądź wysokie? Jakie płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? A jak je usadowić w gruncie oraz doglądać?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia Poznań. Ozdabia skwer, ochrania nas przed miejskim gwarem, kurzem, spalinami, oraz wzrokiem przechodniów. Dostarcza miły cień, dostarcza kryjówkę ptakom. Żywopłot zmniejsza siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, jakie są za litym murem ogrodzeniowym. Jednak przed jego budową musimy postanowić, jaką funkcję ma spełniać w skwerze. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, bądź zastępować płot, bądź wspomóc w rozdziale ogrodu na mniejsze części oraz stworzeniu ustronnych kątów? Powinniśmy też podjąć decyzję, jaką ogrodzenie będzie miało docelową wielkość. Od tego zależy wybór wariantu rośliny czy też krzaku.

Wielką zaletą ogrodzeń z drzew oraz krzewów iglastych jest ich trwała zieleń. Podczas jak szpalery z gatunków zrzucających listowie zimą staną się ażurowe, z iglaków nadal dobrze ochraniają nas przed wzrokiem ciekawskich.

Dominuje opinia, że najbardziej odpowiednie na tego rodzaju żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. klasy „Smaragd” a także „Spiralis”, które bez obcinania utrzymują wąski kształt. Gdy zdobędą pożądaną wielkość zmniejszamy je od góry.

Pozostałe iglaki, np. cisy bądź świerki nastręczają regularnego strzyżenia.

Na zielone ogrodzenia plastykowe wybieramy iglaki odporne na zimno. Wrażliwe tuje orientalne i cyprysiki Lawsona mogą przemarzać. Słabostką takich nasadzeń jest dość znaczna cena. Rekompensują ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich nagminnie ciąć.

Na zielone ogrodzenie z drzew liściastych wybieramy gatunki, jakie mają podniesione pędy i dobrze się rozkrzewiają po przycięciu. W tej roli najporządniej sprawdzają się odporne na mrozy buki i graby.

Takie drzewa, regularnie strzyżone, dobrze gęstnieją, na skutek tego otrzymane z nich zielone ogrodzenia, zdołają zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeżeli wybierzemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wówczas przez ogrodzenie nie przedostanie się ani człowiek, ani zwierzę.

Zależnie od dynamiki przyrostu danego gatunku mamy z nich zielone ogrodzenia Poznań o odmiennej wielkości. Małe (30-60cm) szpalery z berberysów robią za obramowanie rabat tudzież ścieżek, oddzielają od siebie różne części skweru. Takie dekoracyjne ogrodzenia prezentują się najodpowiedniej, kiedy je systematycznie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe rozmiary, jak np. ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, zdołamy pozyskać dość duże zielone ogrodzenia wysokości 1,5 – 2m. Jeśli mają oddzielać ogród od ulicy, obcinamy je nadając regularny kształt.

Kiedy posadzimy z nich żywe ogrodzenie w głębi skweru, zdołamy je prowadzić w postaci swobodnej.

Bez strzyżenia rozrastają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. Owo podejście zdaje prawidłowo egzamin również w przypadku krzewów olśniewająco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Chociaż te gatunki można również strzyc, niemniej jednak wtedy dużo lepiej rozkwitają.

Na zielone ogrodzenia Poznań rekomendowane są także krzewy zimozielone.

Z tej grupy roślin na płoty najlepiej nadaje się u nas bukszpan, jak również ostrokrzew Meservy. Lecz i one po ostrych zimach bywają czasem oszpecone przez liście. Na zachodzie Europy lubiane są zielone ogrodzenie Winylowe z laurowiśni czy też zimozielonych gatunków berberysów. Na nieszczęście , w krajowych warunkach klimatycznych ich listowie notorycznie brązowieją z powodu mrozów. Dlatego, o ile już zdecydujemy się na taki płot, winien być on mały (do 60-80cm), ażeby można go było osłonić na zimę agrowłókniną i łatwo wyjąć spierzchnięte części.

Jeżeli chcemy otrzymać szczególnie dekoracyjny płot, należałoby posadzić naprzemiennie dwie bądź trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy wznosimy zielony płot z gatunków zrzucających liście na zimę, opłacalnie jest obsadzić go innym, niewielkim, np. z iglaków albo zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone ogrodzenia Winylowe strzyżone z fantazją- z falistą linką „dachu” ewentualnie wystrzyżonymi wieżyczkami. Powinno się im jednak poświecić dużo czasu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s